Na końcu naszej pracy postanowiliśmy podsumować wnioski dotyczące architektury i urbanistyki osiedla Niebuszewo- Bolinko z naciskiem na wyróżnione kwartały.
We wcześniejszej części naszej pracy przeanalizowaliśmy historię osiedla, postanowiliśmy również dokonać kwerendy archiwalnej w trakcie której przeglądnęliśmy dostępne nam mapy historyczne tegoż obszaru. Po zgromadzeniu i przeanalizowaniu owych źródeł zauważyliśmy dogłębniej procesy jakim zachodziła architektura i urbanistyka tegoż terenu.
Do początku XIX wieku był to teren pozbawiony zabudowy co doskonale obrazują załączone przez nas ilustracje map. Układ ulic omawianego kwartału zaczął się kształtować już przed drugim dziesięcioleciem XX w. na co wskazują mapy. Zarysu ulic nie widać jednak na mapach z pierwszego dziesięciolecia XX wieku (ryc. niżej- Niebuszewo, 1907).
Pierwsza zabudowa na tym terenie pojawiła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku (ryc. wyżej- Niebuszewo, 1907). i jest niezmienna w swej formie urbanistycznej do dziś. Owe budownictwo jest przykładem typowej architektury niemieckiej owych czasów (elegancka w swej prostocie bryła, regularny układ okien, spadzisty dach pokryty dachówką, symetryczny i prosty w swoim układzie rzut każdego mieszkania). Owy typ budownictwa jest „przyjazny” mieszkańcom.
W swojej pracy szczegółowej skupiliśmy się na inwentaryzacji nieruchomości położonej przy ul. Heleny nr. 12- 24, Krasińskiego nr. 18, Naruszewicza nr. 17, 18. Jest to budynek, który jest typowy dla omawianego kwartału. Wszystkie budynku wewnątrz wybranego przez nas obszaru posiadają wspólny mianownik, który sprawia, że cały teren jest niezwykle spójny zarówno pod względem urbanistycznym jak i architektonicznym. Niestety ową spójność burzy fakt, iż nowodocieplowe budynki często nie posiadają spójnej kolorystyki. Jest to przykry widok zaburzający harmonię miejsca. Fatalny przykład potwierdzający powyższe stwierdzenie to budynek znajdujący się na rogu ul. Krasińskiego z ul. Karpińskiego. Równie przykre uczucia wzbudza widok wnętrz urbanistycznych z tego terenu. Jest to bardzo przykre gdyż niosą one za sobą duży potencjał. To duże przestronne przestrzenie na których znajdują się place zabaw dla dzieci, boiska (których często brak lub są bardzo zawężone na nowopowstałych osiedlach) oraz duża ilość zieleni.
Opis omawianej nieruchomości
w Aktach Nadzoru Budowlanego
(ANB Archiwum Państwowe
w Szczecinie (dostęp: 16.12.2015).