top of page

 

         Omawiany budynek reprezentuje typowe cechy niemieckiej architektury okresu międzywojennego w Szczecinie.legancka w swej prostocie bryła, regularny układ okien, spadzisty dach pokryty dachówką, symetryczny i prosty w swoim układzie rzut każdego mieszkania). Owy typ budownictwa jest „przyjazny” mieszkańcom.

Elewacja tylna budynku od ul. Naruszewicza i Heleny.

 

         W tym miejscu swojej pracy chcielibyśmy mocniej skupić się na budynku mieszkalnego przy u. Heleny 12-24, Krasińskiego nr. 18, Naruszewicza nr. 17-18. Budynek ten opracowaniem pochodzi z lat 30-tych XX-go wieku. Został wykonany w sposób charakterystyczny dla tego rejonu miasta. W rzucie jest bardzo rozbudowany. W południowo-wschodnim krańcu znajdują się 2 klatki schodowe w pierzei ul. Naruszewicza. Kolejne 8 klatek znajduje się w pierzei ul. Heleny. Dalsza część budynku jest cofnięta od ulicy i oddzielona od niej pasem zieleni. Okna mieszkań tego fragmentu budynku znajdują się od strony ul. Heleny oraz Krasińskiego, natomiast ostatni fragment budynku (klatka ul. Heleny 12), wykonana jest na rzucie litery „T”, u zbiegu ulic Heleny, Karpińskiego i Krasińskiego. Ostatnie skrzydło budynku, to 3 klatki od strony ul. Krasińskiego. Jest to budynek wielorodzinny, czteropiętrowy. Nieużytkowe pierwotnie poddasze, zostało w znacznym stopniu zaadaptowane na mieszkania. Proces ten, prowadzony od lat, bez jednolitej koncepcji architektonicznej, w bardzo istotny sposób zaburzył bryłę budynku. W budynku znajduje się 1 lokal użytkowy, w klatce przy ul. Krasińskiego 18. Całość piwnic przeznaczona jest na komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne budynku.

 

      Od strony podwórza znajduje się duży teren zieleni, niegdyś stanowiący teren rekreacyjny dla mieszkańców, obecnie zaniedbany. Mieszkania w klatkach od ul. Heleny 17-24 posiadają loggie właśnie od strony tego podwórza. Część z loggii została zabudowana, tracąc pierwotny charakter. Zabudowy nie były wykonywane według ustalonych zasad, stąd zabudowy w znaczny sposób różnią się od siebie.

 

 

 

 

Budynek mieszkalny przy u. Heleny 12-24, Krasińskiego nr. 18, Naruszewicza nr. 17-18, którego wykonaliśmy inwentaryzację. 

Elewacja frontowa od ulicy Krasińskiego.

Elewacja frontowa od ulicy Heleny.

Wnętrze urbanistyczne przy omawianym budynku. Widoczna elewacja tylna częsci budynku od strony Heleny i Karpińskiego.

 

         W ramach naszego projektu badawczego porównaliśmy dawną  architekturę osiedla Niebuszewo- Bolinko z współczesną. Na ilustracji powyżej, która jest ową analizą kolorem czerwonym zaznaczyliśmy zasięg osiedla administracyjnego Niebuszewo- Bolinko, zaś żółtym zasięg analizowanego kwartału.Omawiany przez nas kwartał nie uległ w swojej formie zmianom. Jest taki sam jak był

w latach trzydziestych. Uległ jedynie częsciowej degradacji wraz z upływem czasu. W innych częściach Niebuszewa sytacja jest inna- zabudowa się zagęstniła i zmienił sie jej charakter, 

bottom of page